Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Nem lesznek elegendőek a Közös Agrárpolitika keretén belül egyébként is rendelkezésre álló támogatások, azokat friss uniós forrásokkal kell kiegészíteni.
Az uniós agrárminiszterek videokonferenciáján Magyarország további uniós támogatási intézkedések bevezetését kérte a baromfi-, a sertés- és tejágazatban a koronavírus-járvány okozta válsághelyzet kezelésére – közölte az Agrárminisztérium (AM) csütörtökön az MTI-vel.
A közlemény szerint az uniós agrárminiszterek egyetértettek abban, hogy az Európai Bizottság által eddig meghozott intézkedések nem elegendők a koronavírus-járvány miatt kialakult válsághelyzet kezelésére, ezért további rendkívüli intézkedések azonnali bevezetését kérték az unió mezőgazdasági biztosától.
A magyar delegációt vezető Feldman Zsolt államtitkár kérte az Európai Bizottságot, hogy a baromfi-, a sertés- és a tejágazat esetében is tegye lehetővé a magántárolás uniós forrásokból történő támogatását. A Bizottság által korábban javasolt sajt és sovány tejpor magántárolásának támogatása nem oldja meg a magyar tejtermelők problémáit, ezért Magyarország az UHT tejre is kérte annak kiterjesztését.
A sertéságazatban a koronavírus-járvány és az afrikai sertéspestis miatti exportcsökkenés, a baromfiágazatban pedig az EU-n kívüli országokból érkező import növekedése indokolja a magántárolási támogatás bevezetését, amely az egyik leghatékonyabb eszköz a jelenlegi piaci zavarok miatt keletkező terméktöbblet kezelésében – mondta Feldman Zsolt.
A mezőgazdaságért és vidékfejlesztését felelős államtitkár egyetértett a miniszterek többségével abban, hogy a kialakult válsághelyzet eredményes kezeléséhez nem lesznek elegendőek a Közös Agrárpolitika keretén belül egyébként is rendelkezésre álló támogatások, azokat friss uniós forrásokkal kell kiegészíteni. Amennyiben ez megvalósul, úgy a tagállamok többsége ezeket a többletforrásokat Magyarországgal egyetemben elsősorban a bor, a zöldség-gyümölcs, a baromfi, valamint a sertéságazat megsegítésére fordítaná – közölte a szaktárca.
(MTI)